Szukaj

Prawdziwa ulga latem – zimna woda ze świeżymi dodatkami

Michał, 26 lipiec 2017
Prawdziwa ulga latem – zimna woda ze świeżymi dodatkami

Bezchmurne niebo, słońce rozgrzewa powietrze tak, że nawet w cieniu jest gorąco – w takie dni trzeba poszukać różnych metod na ochłodzenie. Jedną z nich jest serwowanie zimnej wody z pysznymi, świeżymi dodatkami. Przynosi ona nie tylko ulgę w gorące dni, ale jest również bardzo ważna dla właściwego funkcjonowania organizmu. Warto więc poznać zalety takich napojów, aby już dziś móc czerpać z korzyści, które dają.

Dlaczego picie wody w upalne dni jest szczególnie ważne?

Każdego dnia należy pić odpowiednią ilość wody wynoszącą dla dorosłej osoby około 2-2,5 litra na dobę (w zależności od płci). W wyniku intensywnego pocenia w gorące dni, które skutkuje utratą wody, porcje te należy znacznie zwiększyć. Warto mieć to także na uwadze w przypadku wytężonego wysiłku fizycznego. W przeciwnym razie można doprowadzić do odwodnienia organizmu, które jest bardzo niebezpieczne i może skutkować znacznym pogorszeniem zdrowia, objawiając się, między innymi, zakłóceniem pracy nerek, nadciśnieniem, problemami trawiennymi a także zasłabnięciami. Ponadto woda pozwala na odpowiednią regulację temperatury ciała, co latem jest szczególnie istotne, gdyż pozwala na zapobieganie przegrzaniu.

Ponadto woda usprawnia proces dostarczania składników odżywczych do wszystkich narządów organizmu, eliminuje poczucie suchości w gardle i nawilża aparat mowy. Poprawia też kondycję wzroku, wpływa pozytywnie na pracę mózgu, eliminując zmęczenie i polepszając pamięć oraz koncentrację. A przyczyniając się do usprawniania usuwania toksyn z organizmu, wspomaga metabolizm i działa korzystnie w przypadku walki z zaparciami, wreszcie – ma pozytywny wpływ na kondycję skóry. Jednak najważniejszą cechą jest fakt, że skutecznie gasi pragnienie.

Woda z dodatkami – świetna propozycja dla tych, którzy nie lubią smaku wody (i nie tylko)

Chociaż pozytywne właściwości spożywania dużej ilości wody są nie do podważenia, to jednak wielu osobom przeszkadza smak czystej wody (a dokładniej, jak to określają, jego brak). Problemem jest dla nich wypicie wymaganej porcji wody, stąd sięgają po wersje smakowe dostępne w sklepach lub słodkie napoje. To błąd, gdyż takie produkty wzbogacone są o wiele składników, które mają niekorzystny wpływ na organizm. Przede wszystkim dostarczają puste kalorie w postaci znacznej ilości cukru. Lepiej więc je omijać i samodzielnie przygotować pyszny napój. Warto go także proponować dzieciom, bo to wykształci właściwe nawyki żywieniowe i będzie dla nich znakomitą atrakcją.

Uzyskanie pysznej i zdrowej domowej wody smakowej jest banalnie proste. Można ją łączyć z różnymi dodatkami. Najprostszym przykładem jest woda z cytryną i miętą. Wystarczy do litra wody dodać kilka plasterków cytryny, liście mięty i kostki lodu. Całość należy na jakiś czas odstawić do lodówki tak, aby woda nabrała cudownego, charakterystycznego smaku. Można eksperymentować również z innymi dodatkami – na przykład pomarańczami, arbuzem, truskawkami lub ogórkiem. Oryginalnym pomysłem na napój jest dodanie do wody plastrów kiwi. Przygotowanie go jest łatwe i szybkie, w szczególności jeśli owoc obierze się za pomocą obieraczki Pelamatic® OPD-001. Skórka kiwi posiada małe „włoski”, które w przypadku nieobrania plastrów, pływałyby w wodzie, skutecznie psując przyjemność z picia napoju. Wzbogacając wodę różnymi naturalnymi składnikami, można korzystać z ich prozdrowotnych właściwości, bo – co oczywiste - owoce, warzywa i zioła zawierają wiele witamin i minerałów.

Pelamatic® OPD-001
Obieraczka do owoców i warzyw Pelamatic® OPD-001

Jak widać, dobrze w upały postawić na porcję pysznej, zdrowej i gaszącej pragnienie wody ze świeżymi dodatkami.