Szukaj

Pomidor i ogórek – owoce, które są warzywami

Michał, 12 lipiec 2017
Pomidor i ogórek – owoce, które są warzywami

Warzywami nazywa się te rośliny lub ich części, które są jadalne. Natomiast owoce to, w znacznym stopniu upraszczając, te części rośliny, które zawierają nasiona i służą ich rozsiewaniu. Okazuje się, że zgodnie z tymi definicjami pomidor i ogórek są… owocami. Dlaczego zatem zajęły miejsce wśród warzyw?

Dlaczego pomidor i ogórek to warzywa, skoro są owocami?

Przede wszystkim trzeba ustalić jedno – to, co służy za potoczne określenie, nie zawsze pokrywa się z naukową definicją. Za tym właśnie stoi przyczyna całego zamieszania. Związane jest ono z tym, jaką główną funkcję spełniają w menu tytułowe warzywa/owoce. Nie mają tak wysokiej zawartości cukru, przez co są częstym składnikiem dań wytrawnych, sałatek i surówek oraz pojawiają się jako dodatek do kanapek. Często za czynnik wyróżniający bierze się też to czy robi się z nich dżemy. Nie jest to zbyt trafny sposób klasyfikacji, gdyż coraz większą popularnością cieszą się między innymi dżemy z rabarbaru, marchwi, cukinii czy zielonych pomidorów.

Sprawa nieco komplikuje się przez fakt, że bardzo dużą popularnością cieszą się różne rodzaje pomidorów, takie jak koktajlowe, które coraz częściej pojawiają się w formie pozornie zarezerwowanej dla owoców. Być może zmieniające się przyzwyczajenia żywieniowe przeformułują nomenklaturę. Ciekawostką jest też to, że problem nazewnictwa nie dotyczy tylko dwóch omawianych „części roślin” (zwrot ten jest najmniej budzącym wątpliwości określeniem). Do takich warzyw będących owocami zalicza się również… papryka. Co więcej, należy do tej samej rodziny, co pomidor – czyli psiankowatych. Owocami zajada się również ten, który spożywa się kukurydzę (a dokładniej nasiona tego owocu), fasolę czy orzechy laskowe.

Pozytywne właściwości pomidora i ogórka

Niezależnie od tego, do której kategorii przypisze się te jadalne części roślin – czy będą gościć na stole jako owoce, czy jako warzywa, to warto na stałe wprowadzić je do diety. Pomidory zawierają między innymi bardzo dużo cynku, karotenu, fosforu, kwasu foliowego, potasu, magnezu oraz witamin C, E, K. Ogórki natomiast dostarczają wapnia, żelaza, magnezu, cynku i witamin z grupy B, oraz A, C i K. Obydwa składniki jadłospisu charakteryzują się dużą zawartością wody, dzięki czemu świetnie uzupełniają płyny.

Oryginalne dżemy z  pomidora lub ogórka

Pomidor na kanapkach jako główny składnik sosu do pizzy czy makaronu, dodatek do sałatek i surówek – to bardzo popularne sposoby wykorzystania tego „owocu”. Jednakże godne uwagi są także dżemy, przygotowywane na bazie pomidorów. W głównej mierze stosuje się do nich zielone pomidory i można je łączyć z innymi owocami. Należy pamiętać, że większość przepisów wymaga obrania pomidora ze skórki, która dla wielu osób jest ciężkostrawna. Aby zrobić to szybko i sprawnie, warto wykorzystać obieraczkę do owoców i warzyw Pelamatic® OPD-001. Precyzja takiego urządzenia pozwala zachować wszystkie korzystne właściwości pomidorów.

Pelamatic® OPD-001
Niezależnie od tego, co nazywa się owocem, a co warzywem, do ich obrania można użyć obieraczki Pelamatic® OPD-001.


Pyszne dżemy powstają również na bazie ogórka. Może on pojawiać się w nich zarówno samodzielnie, jak i w duecie z jabłkiem, melonem lub wanilią. Taki dodatek do kanapek będzie z pewnością miłym urozmaiceniem i zaskoczy gości.