Szukaj

Oczyszczające diety owocowo-warzywne – czy mają sens?

Gosia, 16 listopad 2017
Oczyszczające diety owocowo-warzywne – czy mają sens?

Diety oczyszczające to jedne z najbardziej uniwersalnych diet, chętnie stosowane nie tylko po to, aby stracić na wadze, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Niektórzy uważają nawet, że zarządzenie co jakiś czas oczyszczającego jadłospisu, jest w dzisiejszych czasach niezbędne, aby pozbyć się nadmiaru szkodliwych substancji gromadzących się w organizmie. Propozycji diet oczyszczających jest jednak tak wiele, że trudno jest wybrać tę najlepszą. Co w takim razie powinniśmy jeść, jeśli chcemy oczyścić ciało z toksyn oraz co możemy zyskać, decydując się na przejście na tego typu dietę?

Dlaczego warto spróbować diety oczyszczającej organizm?

Współcześnie narażeni jesteśmy na szczególnie duży wpływ toksyn na nasze zdrowie. Wysokorozwinięty przemysł powoduje, że w glebie, wodzie oraz w powietrzu znajduje się wiele niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji, z którymi stale się stykamy. Dodatkowo sami narażamy się na efekty częstego picia alkoholu oraz palenia papierosów. Przyczyniają się one do tego, że częściej chorujemy, narzekamy na obniżające się samopoczucie oraz wyglądamy coraz gorzej. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, warto raz na jakiś czas przejść na dietę oczyszczającą, która pozwala znacznie wzmocnić odporność, podnieść poziom energetyczny oraz odzyskać blask skóry. Dieta taka umożliwia także pozbycie się nadmiaru wody z organizmu, dzięki czemu widocznie zmniejsza się ilość cellulitu, rzadziej cierpimy na wzdęcia oraz kończy się problem z podpuchniętymi oczami.

Kiedy przeprowadzić detoks organizmu?

Okazji do przeprowadzenia diety oczyszczającej jest naprawdę wiele. Może być dobrym początkiem diety odchudzającej. Zmotywuje organizm do walki z nadmiarowymi kilogramami, przyspieszając ogólną jego sprawność oraz naturalną przemianę materii. Chętnie sięgamy po nią również po świętach, aby pozbyć się wyrzutów sumienia związanych z przejedzeniem, a także pomóc organizmowi pozbyć się świątecznych przekąsek. Dobrym czasem na detoks są również wakacje, kiedy to ze względu na wysokie temperatury znacznie mniej chce nam się jeść, a co za tym idzie, łatwiej wytrwać na diecie. Lepiej jednak nie decydować się na dietę w bardzo stresujących dla nas okresach oraz w momentach, które wymuszają na nas dużą aktywność fizyczną, która wymaga odpowiedniego poziomu kalorii.

Którą dietę oczyszczającą wybrać?

Wybór odpowiedniej diety oczyszczającej może być dla wielu osób problematyczny. Ze względu na duży wpływ na zdrowie, warto decyzję tę skonsultować z dietetykiem. Do najbardziej popularnych diet należą jednak przede wszystkim: dieta sokowa, owocowa, dieta dr Dąbrowskiej oraz kontrowersyjna głodówka. Dietę warto dobierać do własnych preferencji smakowych oraz możliwości czasowych. Trzeba pamiętać o tym, że detoks jest dietą krótkotrwałą i nie powinno się stosować go częściej niż raz na trzy miesiące.

Jak ułatwić sobie wytrwanie na diecie?

Diety oczyszczające wymagają zwykle dużej samokontroli oraz odpowiedniej motywacji, ale także zajmują sporo czasu. Aby zatem nie marnować zbyt wiele energii, dobrze jest zainwestować w automatyczną obieraczkę, która pozwoli poradzić sobie z twardymi warzywami oraz owocami, znacznie skracając czas przygotowywania posiłków oraz soków, tak chętnie wybieranych na diecie oczyszczającej.

Obieraczka do owoców i warzyw Pelamatic
Pelamatic® OPD-001