Szukaj

Jakie warzywa są najzdrowsze?

Gosia, 15 maj 2017
Jakie warzywa są najzdrowsze?

Co jakiś czas można usłyszeć, że to lub inne warzywo zostało okrzyknięte „najzdrowszym” i zdetronizowało inne, które do tej pory było za takowe uważane. Chociaż badania, które stoją za tymi wyborami, są wiarygodne, warto zastanowić się, co tak naprawdę znaczy słowo „zdrowy”. Czy jedzenie jednego, najzdrowszego warzywa sprawi, że spożywanie pozostałych „mniej zdrowych” będzie niepotrzebne? Oczywiście nie. Ponadto duże znaczenie ma też ich pochodzenie oraz to, w jaki sposób jest przyrządzany.

Najzdrowsze warzywa

Chociaż na tego rodzaju „odkrycia” trzeba patrzeć z przymrużeniem oka, warto zobaczyć, jakie warzywa są uznawane za najzdrowsze. W wynikach większości badań pojawiają się: rukiew wodna, kapusta pekińska, boćwina, burak, szpinak, cykoria, pietruszka, sałata rzymska, kapusta warzywna, rzepa czarna, liście gorczycy, endywia, szczypior, jarmuż, liście mleczu, papryczka meksykańska, rukola, brokuł, dynia. Dominują zatem warzywa liściaste, o których wiadomo nie od dziś, że są niezwykle bogate w witaminę A, kwas foliowy i wiele innych składników. Sałatka złożona tylko z takich warzyw byłaby jednak pozbawiona smaku, a do tego… wcale nie taka zdrowa. Eksperci i dietetycy mają wprawdzie różne recepty na bycie „fit”, jednak wszyscy zgadzają się co do tego, że podstawą jest zróżnicowana, bogata w różne produkty dieta. Nie wystarczy zatem jeść na okrągło kilku „najzdrowszych” warzyw. Stary, dobry ziemniak, który od setek lat gości na polskich stołach, wcale nie powinien z nich znikać. Podobnie marchewka, która jest jedną z najzdrowszych przekąsek, a wiele zdrowotnych właściwości zachowuje również po obróbce termicznej.

Jakie warzywa wybrać?

Wszystkie! Warto jednak zwracać uwagę na sposób ich uprawiania. Coraz łatwiej dostępne stają się dziś warzywa oznaczone symbolem „BIO”, a więc hodowane bez użycia sztucznych środków chemicznych, nawozów itd. Wiele osób próbuje też własnych sił w uprawie roślin jadalnych, sadzą je w ogródkach, na balkonach czy parapetach.

Jak zachować cenne właściwości warzyw?

Samo włączenie warzyw do diety wcale nie musi przynieść korzystnych rezultatów. Duże znaczenie ma bowiem również to, jakiej obróbce się je poddaje. Np. sałaty, które pojawiły się w zestawieniu „najzdrowszych warzyw”, tracą ogromne ilości witamin, gdy… kroi się je nożem (chyba że będzie to nóż ceramiczny). W przypadku wielu warzyw duża ilość drogocennych składników odżywczych znajduje się pod skórką. Dlatego bardzo ważne jest, by odbierać je w sposób możliwie najbardziej „bezstratny”. To niełatwe, gdy używa się do tego nożyka lub ręcznego obieraka. Świetne efekty dają natomiast automatyczne obieraczki do warzyw i owoców, które są wyposażone w super-ostre i niezwykle precyzyjne ostrza, pozbywające się takiej warstwy skórki, jakiej życzy sobie posiadacz urządzenia. Dla przykładu maszynka do obierania Pelamatic OPD-001 poradzi sobie zarówno z gruboskórnym grejpfrutem, jak i młodym ziemniakiem. Wszytko to zasługa ramienia, które posiada ostrze automatycznie dopasowujące się do kształtu warzywa. Jeżeli to możliwe, warzywo najlepiej zjeść na surowo. Jeśli zaś trzeba je poddać obróbce termicznej, najrozsądniej będzie ugotować je na parze.