Szukaj

Jak wybrać świeże śliwki?

Gosia, 30 wrzesień 2016
Jak wybrać świeże śliwki?

Słów kilka o śliwkach - Jak wybrać świeże śliwki?

Idąc do sklepu czy na pobliski targ chcesz kupić śliwki, ale nie wiesz na co zwrócić uwagę? Mam dla Ciebie garść wskazówek.

Jeśli nie masz zaprzyjaźnionego sprzedawcy śliwek, który przed zakupem pozwoli Ci skosztować kilka sztuk, w celu upewnienia się, że jego towar jest najwyższej jakości, ocenisz je po wyglądzie. O świeżości oczywiście świadczy jędrność i sprężystość miąższu oraz wybarwienie skórki. Jest jednak jeszcze jedna ważna rzecz, o której musisz wiedzieć. Świeże śliwki muszą mieć na sobie naturalny biały osad, szadź, z którą dojrzewają na drzewach. Owoce, które go nie mają, musiały już trochę „przejść“, czyli możliwe, że były kilka razy przesypywane lub długo leżą w danym miejscu. A to wpływa niekorzystnie na ich jakość. Wybieraj więc owoce, które mają na sobie ten naturalny osad. Dzięki temu masz pewność, że kupujesz je świeże.

Śliwki wykorzystywać można wielorako, od zjedzenia ich na surowo, przez dodatek do bigosów, knedli, ciast, aż po przygotowywanie z nich pysznych powideł, marmolad czy kompotów. Warto je spożywać, ponieważ mają stosunkowo niską kaloryczność (45 kcal/100g) i niski indeks glikemiczny (35). Nadają się więc dla każdego, kto dba o linię, jest na diecie niskokalorycznej czy dla diabetyków. 

Bardzo smaczne są również śliwki suszone, ponieważ jest to esencja witamin i składników mineralnych świeżych śliwek. Zawierają dużo przeciwutleniaczy i błonnika. Należy jednak pamiętać, że są prawie sześć razy bardziej kaloryczne niż świeże owoce (około 260kcal/100g).

Śliwki sprawdzają się w regulowaniu pracy układu pokarmowego w przypadku zaparć. Dobrze wykorzystać je szczególnie u dzieci, których nie chce się „faszerować” farmaceutykami. Obierz świeże śliwki, pokrój w cząstki i podaj surowe, lub przesmaż i zmiksuj na mus, który możesz zamknąć w słoiki i zapasteryzować. W ten sposób naturalne bogactwo witamin ze śliwek będzie dostępne również w zimę. 


A śliwki najszybciej obierzesz używając obieraczki Pelamatic ORANGE PEEL® :)