Szukaj

​Jak wybierać najlepsze pomarańcze?

Gosia, 3 grudzień 2016
​Jak wybierać najlepsze pomarańcze?

Pomarańcze można wykorzystywać do pysznych deserów, sałatek, dań oraz wyciskać z nich aromatyczne soki, czy blendować orzeźwiające koktajle. Te owoce są dostępne do kupienia przez cały rok, ale najwięcej spożywamy ich zimą, kiedy wybór polskich owoców jest mocno ograniczony. Są bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B oraz cennym źródłem błonnika pokarmowego. Różnią się jednak między sobą: są pomarańcze z pestkami i bezpestkowe, jedne są słodsze, inne kwaśniejsze. Na co więc zwrócić uwagę stojąc przed sklepowym stoiskiem z pomarańczami? 


Te soczyste

Pomarańcze są bardzo soczystymi owocami, składają się bowiem w 87 % z wody. W związku z tym chyba nikt nie lubi, gdy trafią się nam suche sztuki, które nie mają smaku. Wybierajmy zatem te pomarańcze, które są ciężkie w stosunku do swojej wielkości. Taki wybór zapewni soczysty miąższ i zadowolenie z zakupu 


Te bez pestek

Masz dość wydłubywania pestek ze swoich pomarańczy? Wybieraj te, które posiadają tzw. „pępek“ – oznacza to, że po jednej stronie znajduje się skórka przypominająca właśnie pępek pomarańczy. W rzeczywistości jest to malutka nierozwinięta pomarańcza w środku, która wchłania pestki z owocu. Wybierając takie pomarańcze masz pewność, że w środku nie znajdziesz pestek. Ponadto pomarańcze bezpestkowe zazwyczaj są również słodsze. Natomiast amatorzy kwaśniejszych soków pomarańczowych powinni wybierać pomarańcze z pestkami. Sitko wyciskarki i tak je zatrzyma, a otrzymamy sok kwaśniejszy i aromatyczny.


Te pięknie się błyszczące?

Nie daj się zwieść ładnie wybarwionym, błyszczącym pomarańczom. To w cale nie oznacza że będą smaczniejsze od bledszych okazów. To, że pomarańcze się błyszczą, oznacza tylko, że zostały pokryte warstwą konserwującego wosku, aby lepiej się przechowywały. Wybarwienie owoców zależy głównie od odmiany i pochodzenia. Jedne są dojrzałe, kiedy osiągną nasycony pomarańczowy kolor, a inne kiedy jedynie lekko zżółkną. O dojrzałości i momencie zbioru pomarańczy jednak nie decyduje wybarwienie skórki, a zawartość cukrów i kwasów w tych owocach.


Te na skórkę pomarańczową

Aby pomarańcze były dostępne w naszych sklepach muszą przebyć długą drogę. Owoce jednak łatwo się psują. Aby transport, a potem ekspozycja w sklepie była możliwa, skórka owoców jest pryskana i pokrywana środkami, zapobiegającymi psuciu się. Jeśli zatem planujesz kupić pomarańcze, aby przygotować z nich domowej roboty skórkę pomarańczową, wiedz, że jedynie umycie ich w wodzie nie sprawi, że pozbędziesz się środków chemicznych ze skórki. W takim przypadku najlepiej wybrać pomarańcze ze sklepu ekologicznego. Są one co prawda kilkakrotnie droższe, ale nie spryskuje się ich konserwantami.


Te luzem

Chcesz mieć pełną kontrolę nad owocami, które wybierzesz? Nie chcesz kupować kota w worku? Mając do wyboru pomarańcze pakowane w siatki (zazwyczaj po 1 kg) oraz pomarańcze luzem, skieruj się raczej do tych, z których możesz swobodnie wybrać pasujące Ci sztuki. Bo przecież wiesz już jakich pomarańczy szukać