Szukaj

Jak obierać egzotyczne owoce?

Gosia, 8 maj 2017
Jak obierać egzotyczne owoce?

Egzotyczne owoce takie, jak mango, awokado czy kiwi, są dostępne w sklepach niemal przez cały rok. Nic więc dziwnego, że znalazły się w stałym jadłospisie wielu Polaków i Polek. W ich upowszechnieniu pomogła moda na zdrową kuchnię oraz poznawanie nowych smaków. Wciąż jednak wiele osób nie do końca wie, jak obchodzić się z nietypowo wyglądającymi owocami. Niewiedza dotyczy na ogół tego, które z nich można jeść ze skórką, a w których trzeba się jej pozbywać. Pojawiają się też pytania, jak obierać takie produkty, by stracić, jak najmniej jadalnej części, a przy tym… za bardzo się nie napracować. Odpowiedzi na te pytania będą brzmiały inaczej w przypadku różnych owoców określanych mianem „egzotycznych”, dlatego najlepiej przyjrzeć się kilku najpopularniejszym.

Czy można jeść skórkę z mango?

Skórka z mango jest jadalna, co znaczy, że jej spożycie (oczywiście w umiarkowanych ilościach) nie wywołuje szkodliwych reakcji organizmu. Nie każdy jednak lubi jej smak oraz strukturę – jest dość twarda, szczególnie w przypadku niezbyt dojrzałych owoców. Stopień dojrzewania można rozpoznać po kolorze – początkowo posiadają barwę zieloną, która następnie zmienia się w pomarańczową, a w ostatnim stadium rozwoju – czerwień. Samo jedzenie skórki z mango jest natomiast bardzo polecane, gdyż jest bogata w błonnik, ale uboższa w cukry. Problem mogą mieć jednak osoby uczulone na urushiol – u nich już po dotknięciu skórki może wystąpić reakcja alergiczna. Decyzja o tym czy skórkę zostawić czy nie, powinna też zależeć od tego, w jakiej formie owoc ma zostać zjedzony. W sałatce nie będzie problemem, a wielość kolorów może nawet podwyższyć walory estetyczne dania - niekoniecznie natomiast w przypadku koktajli czy shake’ów.

Czy można jeść skórkę z kiwi, avocado lub melona?

Te trzy owoce o zupełnie odmiennym smaku i właściwościach łączy fakt, iż ich skórka nie nadaje się do zjedzenia. Warto jednak podejść do pozbywania się jej ze szczególną ostrożnością. Jak obrać kiwi, avocado czy melona? Przede wszystkim skórkę należy ścinać bardzo cienko. Tuż pod nią znajduje się bowiem bogactwo wartościowych składników odżywczych. Obieranie nożykiem może przynieść całkiem niezłe efekty, jednak skromne w porównaniu do tego, co potrafi zrobić dobra elektryczna obieraczka, która służy do pozbywania się skórki z owoców (oraz warzyw) o owalnych kształtach. Taka maszyna do obierania może sobie zatem poradzić także z każdym cytrusem, kaki, papają, kiwano, jak też jabłkiem, gruszką czy… ziemniakiem. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu i energii. Nic dziwnego, że takie produkty, jak Pelamatic® OPP-001 robią dzisiaj furorę nie tylko w barach i lokalach gastronomicznych, ale też w domowych kuchniach i pomieszczeniach socjalnych wielu firm.

Obieraczka do owoców i warzyw Pelamatic
Pelamatic® OPP-001

Co zrobić ze skórką z owoców?

To, że skórka z wielu owoców nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, nie znaczy, że należy się jej pozbyć. Np. suszona skórka pomarańczy nada herbacie czy grzańcowi przyjemnej goryczki, z kolei kandyzowana wzbogaci smak słodkich wypieków. Skórkę z mango niektórzy kroją i pieką w piekarniku, uzyskując pyszną i zdrową przekąskę. Ta niechciana część owoców może też być wykorzystywana w zabiegach kosmetycznych. Dla przykładu, chropowata powłoka avocado może posłużyć do złuszczenia naskórka, a położona na wewnętrznej stronie – nawilżania ciała.