Szukaj

Co zrobić z obierkami z warzyw i owoców?

Gosia, 27 wrzesień 2017
Co zrobić z obierkami z warzyw i owoców?

Przygotowując nasz ulubiony obiad, zwykle nie zastanawiamy się na tym, jak dużo pozostałości z niego trafi do kosza. Okazuje się, że statystycznie aż 1/3 wyprodukowanej żywności jest wyrzucana do śmieci. Pomimo że coraz więcej wiemy na temat zdrowego jedzenia, zupełnie zapominamy o tym, jak cenne mogą być te części roślin, których pozbywamy się z przyzwyczajenia. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele jest sposobów na wykorzystanie ich! Co zatem możemy zrobić z resztkami powstającymi podczas przygotowywania posiłków?

Skórka z jabłka skarbnicą witamin

Jabłka to jeden z najtańszych oraz najbardziej dostępnych w Polsce owoców, którymi zajadamy się szczególnie jesienią. Często jednak przed zjedzeniem pozbawiamy je cennych składników odżywczych, które znajdują się w skórce. Obawiamy się bowiem, że może się ona przykleić do podniebienia i tym samym spisujemy dużą część owocu na straty. Osoby, które nie przepadają za jedzeniem umytych surowych owoców wraz ze skórką, mogą jednak z powodzeniem wykorzystać obierki w zupełnie inny sposób. Idealnie nadają się one do przygotowania domowej herbaty owocowej, która z dodatkiem miodu oraz imbiru skutecznie rozgrzeje nas w jesienne wieczory. Ze skórki jabłka możemy także przygotować ocet, który polecany jest szczególnie osobom walczącym z nadmiarowymi kilogramami. Dbający o figurę powinni również spróbować dodać umyte obierki do owocowego koktajlu. Dzięki zawartemu w nich błonnikowi, napój będzie znacznie bardziej sycący.

Ścinki z ziemniaków sposobem na domowe chipsy

Jeśli w naszym menu obiadowym królują ziemniaki w formie gotowanej, na pewno również produkujemy wiele ścinek. Z powodzeniem możmy wykorzystać je chociażby do przygotowania domowych chipsów. Wystarczy, że wyszorowane skórki posypiemy chili, rozmarynem lub innymi ulubionymi przyprawami i wstawimy do piekarnika. Będą świetną alternatywą dla ziemniaczanego puree lub zdrową przekąską, którą można podjadać, oglądając ulubiony film. Ważne jest jednak to, aby przed obraniem ziemniaki bardzo dokładnie umyć, po to, aby pozbyć się z nich nagromadzonego piasku i brudu. Pomocna okaże się tu na pewno wytrzymała druciana myjka.

Owocowe resztki urozmaiceniem deserów

Powtórnie wykorzystać możemy przede wszystkim obierki z owoców. To, co pozostaje po obieraniu kiwi lub brzoskwini zdecydowanie warto wysuszyć w piekarniku, a następnie rozetrzeć w moździerzu razem z oliwą. Taka mieszanka pasuje jako dodatek do ciasta na naleśniki lub placki ziemniaczane. Skórki, których nadmiar tworzy się po obraniu cytrusów, to źródło naturalnego aromatu do każdego domowego ciasta, a także jeden ze składników rozgrzewających naparów. Szczególnie dużo opcji na ich wykorzystanie pojawia się w okresie świątecznym, kiedy to suszone skórki z cytrusów stają się ozdobą stołu oraz dodają świątecznego charakteru, kusząc wyjątkowym zapachem. Skórkę z cytryny możemy ponadto użyć do przygotowania naturalnego środka czyszczącego, kosmetyku do rozjaśniania przebarwień na twarzy, czy też cukrowego peelingu do ciała. Napar ze skórki cytrusowej będzie również świetnym sposobem na pozbycie się plam z kawy na ulubionej bluzce. W dokładnym obraniu cytrusów skutecznie pomoże elektroniczna obieraczka Pelamatic® OPD-001. Warto jednak pamiętać, że jeżlei zamierzamy użyć skórkę do czegolowiek, to przed obraniem należy owoc/warzywo umyć, a czasem nawet wyszorować szczoteczką (ziemniak). Owoce, zwłaszcza przywożone z zagranicy, moga mieć na sobie wosk I pestycydy, których powinniśmy się pozbyć przed spożyciem.

 

Obieraczka do owoców i warzyw Pelamatic® OPD-001
Pelamatic® OPD-001