Szukaj

7 sposobów na przedłużenie świeżości warzyw i owoców.

Gosia, 24 październik 2016
7 sposobów na przedłużenie świeżości warzyw i owoców.

Świeże warzywa i owoce powinny być podstawą jadłospisu każdego człowieka. Każdemu, kto się ze mną zgadza przybijam internetową piątkę! Sceptyków powinny przekonać badania żywieniowe, spływające z całego świata i zdrowy rozsądek – warzywa i owoce to przecież witaminy w czystej postaci, mnóstwo energii oraz szerokie pole do popisu dla każdego, lubiącego choć trochę gotować. Jednakże utrzymanie ich świeżości może stanowić nie lada wyzwanie. Bo przecież większość z nas nie ma czasu na codzienne wizyty w osiedlowym warzywniaku, a i nie sposób kupić wszystkiego „na styk“. Pokażę Ci jakich prostych trików możesz użyć w swojej kuchni, aby dłużej cieszyć się ulubionymi warzywami i owocami.

 

1. Owiń liściastą zieleninę w ręcznik papierowy

 

Osobie, która wynalazła ręcznik papierowy z ogromną chęcią uścisnęłabym dłoń! Nie dość, że ręcznik ratuje kryzysowe sytuacje w kuchni, to jeszcze świetnie sprawdza się w przedłużeniu życia szpinakowi, sałacie, rukoli oraz innym liściastym warzywom, które tak chętnie miksujemy w pyszne koktajle. Aby spełnił swoją rolę, owiń swoją zieleninę w kilka listków ręcznika papierowego. Ręcznik wchłonie nadmierną wilgoć z liści, dzięki czemu nie będą gniły i dłużej zachowają świeżość. W miarę możliwości wyjmij liściaste warzywa z foliowych torebek, które mają działanie odwrotnie niż ręcznik, czyli zatrzymują wilgoć i tworzą idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Przed owinięciem liści ręcznikiem przejrzyj je, oddziel nadgniłe i zżółkłe liście. Trzymaj je w lodówce nie myte.

 

2. Przechowuj banany z dala od innych owoców

 

Banany wytwarzają duże ilości etylenu- substancji odpowiadającej za proces dojrzewania. Niektóre owoce, takie jak truskawki czy cytrusy, wytwarza go mniej i są bardziej wrażliwe na wysokie stężenie etylenu. Przez co szybciej przejrzewają, a w efekcie gniją lub wysychają. Aby temu zapobiec, przechowuj banany oddzielnie od reszty owoców, na przykład w innej misce.

Wiedza o etylenie może Ci się również przydać w innej sytuacji. Mianowicie jeśli chcesz przyspieszyć proces dojrzewania, na przykład awokado, umieść je w papierowej torebce z bananami. W sklepie były tylko zielone banany i po zakupie nie możesz się doczekać aż będą dojrzałe? Włóż je do papierowej torebki i zamknij szczelnie. Etylen, które same wytwarzają, przyspieszy ich dojrzewanie, a Ty szybciej uzyskasz zamierzony efekt.

 

3. Czy banany przechowywać w lodówce?

 

Będąc w temacie bananów, zapewne znasz już odpowiedź. Być może nawet masz doświadczenie z trzymaniem bananów w lodówce. Efekt zazwyczaj jest tak sam: banany wyciągnięte z lodówki wyglądają, jakby miały za sobą walkę bokserską – są pokryte ciemnymi nieestetycznymi plamkami. Więc jeśli zależy ci na ładnych żółtych owocach, trzymaj je z dala od temperatur chłodniczych. Dużo lepiej będą wyglądały trzymane po prostu w misce na kuchennym blacie.

Gdy jednak dysponujesz bardzo dojrzałymi bananami, które lada dzień będą do wyrzucenia, włóż je do lodówki! Zaskoczyłam Cię? Niepotrzebnie! Co prawda w lodówce skórka złapie brunatny kolor, ale miąższ banana pozostanie bez zmian. Co więcej, przedłużysz dzięki temu trwałość swoich bananów i wykorzystasz je kiedy zajdzie taka potrzeba, czyli wszędzie tam gdzie nie muszą idealnie wyglądać: do koktajlu, jako słodzik do ciast czy deserów. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia.

 

4. Pomidory i ogórki z dala od lodówki

 

Lodówki zostały stworzone po to, aby wydłużyć termin przydatności do spożycia naszych zapasów. Są jednak pewne produkty, które w temperaturze chłodniczej czują się gorzej, niż w pokojowej. Są nimi na pewno pomidory i ogórki, które trzymane w lodówce po prostu tracą swój smak. Ogórki stają się bardziej wodniste i szybciej się psują. Pomidory zmieniają swoją delikatną strukturę. Aby temu zapobiec, przechowuj pomidory i ogórki na kuchennym blacie w misce wyłożonej ręcznikiem papierowym (tak jak pisałam, ręcznik papierowy jest niezastąpiony w kuchni ;) najlepiej w zacienionym miejscu.

 

5. A marchewki do wody!

 

Marchewki są warzywem stosunkowo trwałym, ale po pewnym czasie nawet w lodówce potrafią zwiędnąć. Możesz jednak temu zapobiec. Przechowuj marchewki całe zanurzone w zimnej wodzie. Musisz pozbyć się jedynie ich naci. Zapobiegasz dzięki temu ubytkowi wody z tych warzyw, więc na dłużej pozostają chrupiące i jędrne. Tak samo będzie zachowywał się korzeń pietruszki.

 

6. Przechowuj ziemniaki w pobliżu jabłek, aby zapobiec ich kiełkowaniu

 

Jabłka są kolejnym owocem, wytwarzającym duże ilości etylenu – substancji przyspieszającej dojrzewanie. Co ciekawe, to nie jedyna funkcja tej substancji. Etylen zapobiega również kiełkowaniu ziemniaków. Więc jeśli chcesz mieć twarde, jędrne ziemniaki bez kiełków, trzymaj je w pobliżu jabłek. Gdyby tylko w szkołach tak przystępnie nauczano chemii...

 

7. Przechowuj świeże cięte zioła lekko zanurzone w naczyniu z wodą

 

Czy często używasz świeżych ciętych ziół do gotowania? Ich aromat jest niezastąpiony, prawda? Jeśli chcesz cieszyć się swoimi ziołami dłużej, przechowuj je w następujący sposób. Przygotuj słoik napełniony do połowy wodą. Następnie obetnij dolne końcówki swoich ziół i zanurz je w wodzie. Słoik z ziołami możesz wstawić do lodówki, lub trzymać go na kuchennym blacie w temperaturze pokojowej. W ten sposób Twoje ulubione zioła nie zwiędną i dłużej będą cieszyć swym aromatem.

 

Wykorzystaj te 7 sztuczek w swojej kuchni. Są proste do wykonania i praktyczne. Ciesz się dłużej smakiem oraz wartościami ulubionych warzyw i owoców.