Szukaj

Podkręć swój metabolizm!

Gosia, 17 styczeń 2017
Podkręć swój metabolizm!

Styczeń to idealny miesiąc, aby pomyśleć o swojej sylwetce. Jeśli dokuczają Ci zbędne kilogramy, zapewne zastanawiasz się co zrobić, aby się ich pozbyć. Tłuszcz nagromadzony wokół brzucha, bioder czy na pośladkach, odkłada się zazwyczaj w wyniku niezdrowych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej. Najczęściej jest to długotrwały proces. Właśnie dlatego zrzucenie kilogramów również wymaga czasu, mimo tego, że firmy farmaceutyczne, produkujące tabletki na odchudzanie, obiecują szybkie efekty. Często jedynymi efektami tych suplementów są efekty uboczne. Kluczem do skutecznego i zdrowego odchudzania jest przyspieszenie metabolizmu. Szybsza przemiana materii powoduje zwiększone tempo spalania tłuszczu, reguluje gospodarkę enzymatyczną organizmu a w efekcie spadek masy ciała. Co więc zrobić, aby podkręcić swój metabolizm?

1.  Ćwicz!

Już sama aktywność fizyczna przyspiesza przemianę materii. Najlepiej, żeby była intensywna. Świetnie działają tu zarówno treningi kardio jak i interwały. Przemiana materii jest szybsza nie tylko podczas ćwiczeń, ale również przez pewien czas po treningu. Ponadto, dzięki ćwiczeniom, zwiększasz masę swoich mięśni, a to ma bezpośredni wpływ na Twój podstawowy wydatek energetyczny. Dodatkowo, wysiłek fizyczny bardzo dobrze wpływa na samopoczucie. Tak więc, ćwicząc świetnie się czujesz i wyglądasz coraz lepiej.

2. Jedz regularnie

Jednym z najczęściej spotykanych niewłaściwych nawyków żywieniowych jest zjadanie dużych porcji posiłków w dużych odstępach czasu. Bardzo złym nawykiem jest również rezygnowanie ze zjedzenia śniadania. Dla dobra naszego metabolizmu powinno się zjadać w ciągu dnia regularnie 5 posiłków: 3 większe i 2 mniejsze. Bardzo ważne jest, aby żadnego z tych posiłków nie omijać. Zaczynając dzień bez śniadania brak Ci energii, ciężej jest Ci się skupić no i spowalniasz metabolizm. To samo tyczy się długich przerw między posiłkami, prowadzących do powstawania uczucia głodu. Twój organizm, który nie dostaje regularnie „paliwa“ czyli jedzenia, przechodzi w stan stresu, odkładając każdy nadmiar energii „na potem“ oraz spowalnia metabolizm. Pamiętaj jednak, aby za zwiększoną ilością posiłków nie szło zwiększenie ilości spożywanego jedzenia. Aby schudnąć, trzymaj się zasady: w ciągu dnia spalaj więcej kalorii, niż ich dostarczasz. Pamiętaj o regularnym spożywaniu owoców i warzyw, które zdrowo sycą, a zawierają stosunkowo mało kalorii.

3. Spożywaj błonnik

Błonnik w naturalnej postaci znaleźć można, ogólnie mówiąc, w roślinach. Wchodzi w skład ścian komórkowych roślin. Znaleźć go można w większej bądź mniejszej ilości w warzywach, owocach, roślinach strączkowych oraz zbożach i ich przetworach. Błonnik wpływa korzystnie na metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Dlatego jedzenie owoców, które zawierają cukry proste w połączeniu z błonnikiem, jest korzystniejsze dla organizmu, niż picie soków owocowych, które są niemalże pozbawione błonnika. Ponadto błonnik przyspiesza perystaltykę jelit, co ma bezpośredni wpływ na tempo metabolizmu. Dodatkowo pomaga w usuwaniu substancji toksycznych z organizmu, które metabolizm spowalniają. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża podaż błonnika może powodować ograniczone wchłanianie niektórych składników z pożywienia, takich jak: żelazo, wapń czy niektórych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

4. Nawadniaj się

Dobre nawodnienie organizmu jest bardzo ważne z wielu przyczyn. Woda jest niezbędna praktycznie do wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Wypłukuje szkodliwe produkty przemiany materii. Delikatnie, ale skutecznie pobudza układ trawienny. Ponadto woda zapełnia żołądek oraz ułatwia rozbicie pokarmu i rozprowadzenie składników odżywczych po organizmie.

5. Wysypiaj się

Wypoczęty organizm to zdrowszy organizm. Ilość snu wpływa na tempo metabolizmu. Niekorzystna jest zarówno za mała ilość snu jak i za duża. Podczas snu organizm regeneruje się, dzięki czemu lepiej funkcjonuje.

6. Produkty przyspieszające metabolizm

Oto niektóre produkty przyspieszające metabolizm:

Ostra papryka – zawarta w ostrej papryce kapsaicyna przyspiesza tętno i zwiększa metabolizm;

Imbir – ma właściwości rozgrzewające i wspomagające trawienie oraz wpływa na detoksykację organizmu;

Cynamon – obniża poziom złego cholesterolu we krwi oraz przyspiesza trawienie;

Curry – przyspiesza przemianę materii i zmniejsza apetyt;

Czarny pieprz – zwiększa ukrwienie tkanek i pobudza wydzielanie soków trawiennych, przez co proces trawienia przebiega sprawniej;

Zielone warzywa – zawierają błonnik pokarmowy przyspieszający metabolizm, jak również chlorofil, który sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Zielone warzywa są niskokaloryczne, więc spożywanie ich zapewnia uczucie sytości przy niskiej zawartości kalorycznej;

Jagody – bogate są w antyoksydanty oraz błonnik;

Kawa – kofeina, zawarta w kawie przyspiesza puls jednocześnie zwiększając spalanie kalorii. Aby kawa działała korzystnie na metabolizm, należy pić ją niesłodzoną oraz nie zabielać jej śmietanką, zawierającą dużą ilość tłuszczu;

Herbata – najlepiej na metabolizm wpływa zielona herbata, mająca działanie oczyszczające. Obniża poziom cukru i trójglicerydów we krwi;

Grejpfruty – przyspieszają trawienie a przez to metabolizm. Grejpfruty stosowane są przez osoby odchudzające, ponieważ zmniejszają wchłanianie tłuszczu;

Cytryna – bogata w naturalne antyoksydanty, oczyszcza organizm, wzmacnia odporność oraz wspomaga spalanie tłuszczu. Szklanka wody z cytryną wypita rano na czczo wspomaga proces odchudzania;

Jabłka – zawarte w nich pektyny przyspieszają trawienie tłuszczu i usuwają szkodliwe produkty przemiany materii;

Ocet jabłkowy – przyspiesza spalanie tłuszczu, zmniejsza apetyt.

7. Co spowalnia metabolizm?

Głodówki – dieta o bardzo małej kaloryczności, bądź rezygnowanie z podstawowych posiłków w ciągu dnia przełącza organizm w stan głodu. Spowalnia on procesy, zachodzące w organizmie, również metabolizm. Każdy nadmiar energii odkłada w postaci tłuszczu. Taki stan sprzyja nabieraniu wagi, co więcej pogarsza się stan psychiczny.

Tłuszcze trans – ze względu na ich budowę spowalniają metabolizm i utrudniają spalanie tłuszczu. Mogą nawet zaburzać przemianę materii. Należy zatem ustrzegać się jego źródeł: margaryn, słonych przekąsek, żywności instant czy fast food’ów.

Pestycydy – pozostałości pestycydów w owocach i warzywach znacząco utrudniają przemianę materii, ponieważ w odpowiednich dawkach są dla naszego organizmu trucizną. Działają toksycznie na tarczycę, która w znacznym stopniu kontroluje tempo metabolizmu. Aby unikać pestycydów należy zaopatrywać się w owoce i warzywa w sklepach ze zdrową żywnością, bądź bardzo dokładnie je myć lub obierać przed zjedzeniem.

Stres– podczas stresu w organizmie znajdują się duże ilości substancji zwanej kortyzolem. Wpływa on negatywnie na proces zużycia energii przez mało efektywne spalanie tłuszczu. W efekcie tempo przemian metabolicznych spada. Przeznacz zatem każdego dnia kilka chwil na relaks. Na pewno wyjdzie Ci to na zdrowie!