Szukaj

Jak ułatwić sobie robienie przetworów?

Gosia, 9 listopad 2017
Jak ułatwić sobie robienie przetworów?

Robienie przetworów to coś, co zdecydowanie wpasowuje się w trend dbania o zdrowie. Przywołują one na myśl różnorodne smaki dzieciństwa, powodując uśmiech na twarzy, a zimą zapewniają organizmowi dawkę witamin i minerałów zawartych w owocach i warzywach, do których, ze względu na okres w roku, dostęp jest znacznie bardziej ograniczony. Domowe przetwory nie zawierają żadnych chemicznych ulepszaczy, konserwantów oraz ogromnych ilości cukru pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego, przez co są znacznie lepszym wyborem zarówno, dla dzieci, jak i dla dorosłych. Niestety wiele osób rezygnuje z przygotowywania domowych przetworów, ze względu na czasochłonność procesu. Zadanie to można sobie jednak znacznie ułatwić, jeśli tylko zna się odpowiednie triki. Co trzeba zatem wiedzieć, aby robienie dżemów, konfitur i marmolad szło wyjątkowo przyjemnie, a przede wszystkim sprawnie?

Narzędzia, bez których się nie obędziemy

Nasze prababcie do robienia przetworów potrzebowały właściwie wyłącznie słoików, dużego garnka, noża oraz ściereczki. Miały jednak one znacznie więcej czasu, na którego brak narzekają współczesne panie domu. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szeroki asortyment narzędzi, które znacznie ułatwiają pracę przy przetworach W i nie zdecydowanie warto zainwestować. Dlatego też w każdej kuchni powinien znaleźć się uchwyt do wyławiania słoików z wrzątku, który zapobiegnie poparzeniom oraz drylownica do wiśni i czereśni, przyspieszająca pozbywanie się pestek z owoców. Niezbędny jest również duży garnek, mieszący w sobie jak najwięcej słoików, po to, aby skrócić czas potrzebny na gotowanie. Nieocenioną pomocą będzie też automatyczna obieraczka, zapobiegająca dostaniu się do słoików resztek obierków, negatywnie wpływających na smak oraz konsystencję przetworów. Zadbać o odpowiednią strukturę pomoże również blender oraz wyciskarka do owoców.

Obieraczka do owoców i warzyw
Pelamatic® OPP-001

Dokładne przygotowanie słoików

Aby proces pasteryzacji przebiegał poprawnie, a po otworzeniu słoika nie czekała na nas niemiła niespodzianka w postaci pleśni, należy szczególną uwagę zwrócić na przygotowanie szklanych naczyń. Tradycyjnie słoiki wyparza się, władając je na kilka sekund do wrzątku, jednak w tym przypadku również możemy wykorzystać bardziej nowoczesnej metody. Weki z powodzeniem możemy wstawić do zmywarki, w której wysoka temperatura mycia na pewno wystarczy, aby słoiki odpowiednio wyparzyć. W tej samej roli idealnie sprawdzi się również mikrofalówka, do której wstawiamy słoiki napełnione do połowy letnią wodą zaledwie na dwie minuty. Do wyparzenia sprawdzi się także piekarnik, w którym umieszczamy weki na około 20 minut i podgrzewamy do 120 stopni. Dla odmiany zakrętki oraz wieczka lepiej jest zagotować w wodzie w bardziej tradycyjny sposób z dodatkiem octu, a później wypłukać. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, żeby pozostawić słoiki oraz zakrętki do wyschnięcia, gdyż ocieranie ich z płynącej wody może pozostawić resztki ręcznika papierowego lub włókna ściereczki, co negatywnie wpływa na proces pasteryzacji.